Hakkımızda

BSM Malatya
0

İçişleri Bakanlığı tarafından "Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı 2018-2023” Bakanlığımızca (Dernekler Dairesi Başkanlığı) uyuşturucuyla mücadele alanında faaliyet gösteren derneklerin kurulmasının teşvik edilmesi ve bu alanda kurulacak derneklerin uyuşturucuyla mücadelede etkin rol almasının sağlanması ve bu kapsamda her ilde en az bir tane olmak üzere 81 ilde uyuşturucuyla mücadele alanında faaliyet gösteren dernek kurulmasının teşvik edilmesi kapsamında, bir grup STK temsilcisi tarafından Malatya’da bu derneğin kurulması için çalışma başlatılmıştır. İlk önce Narkotik Şube Müdürlüğü ile görüşülmüş, onların görüşleri üzerine dönemin Malatya Emniyet Müdürü Dr. Ömer URHAL ziyaret edilmiş, Sayın URHAL’ın biz destek oluruz beyanı üzerine Malatya Valimiz Sayın Aydın BARUŞ ziyaret edilmiş, Valimizin böyle bir konuda sivil toplum örgütünün olması, önemli ve değerlidir demesi üzerine, 4 aylık kuruluş öncesi çalışma neticesinde, Derneğimiz 31.12.2018 tarihinde Malatya’da faaliyet göstermek üzere kurulmuştur.

Derneğimiz Narkotik Şube Müdürlüğünden uyuşturucu ile mücadele ile ilgili eğitim almıştır.

Derneğimizin yönetim kurulu toplantısında yapılan değerlendirmede; en önemli sorunların başında ailelerin benim çocuğum yapmaz yanılgısına düştükleri ve çocukları ile ilgilenmedikleri, sevgi sözcükleri kullanmadıkları, onları etkili dinlemedikleri ve kaliteli zaman geçirmedikleri için gençlerimiz boşluğa düşmektedirler. Oluşan boşluğu doldurmanın ve merak etmenin etkisiyle dışarıda aramaya başlayarak, söz konusu maddeler ile tanışmaya başlaması sonucu ortaya çıkması bir neslin yok olmasına sebep olması üzerine, ailelerin bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturmak için “Bağımlılıkla Mücadele Ailede Başlar” sloganıyla “Bağımlılıkla Mücadelede Ailenin Önemi” konulu eğitim seminerleri düzenlemek amacıyla kurulmuştur.

 “Bağımlılıkla Mücadelede Ailenin Önemi” konulu eğitim faaliyetlerine başlayan derneğimiz ilk etap ta ilimizde faaliyet gösteren Dernekler aracılığı ile anne ve balara ulaşılmaya çalışmış.

Sonrasında mahalle muhtarlarına eğitim semineri verilmiş olup muhtarlarımızın aracılığı ile mahallelerde ailelere yönelik eğitimler düzenlenmiş.

Önümüzdeki dönemde derneğimiz, Malatya’mızın ilçelerinde eğitim seminerleri düzenlemeyi ve Türkiye genelindeki Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele eden dernekleri Malatya’da Bağımlılıkla Sivil Mücadele Zirvesi düzenlemeyi hedeflemektedir.   

Derneğimiz kurucuları Malatya’da faaliyet gösteren STK’larda görev alan kişilerden oluşmakla birlikte, konu ile ilgili eğitim alanında konusunda uzman görevlileri bünyesinde barındırmaktadır.

Derneğimiz amacı doğrultusunda “Bağımlıkla Mücadelede Ailenin Önemi" konulu eğitim seminerlerine başlamıştır.

İl Afet Acil ve Durum Müdürlüğünde Arama Kurtarma Teknisyeni olarak görev yapan, derneğimizin başkan yardımcısı olan aynı zamanda aldığı eğitimler ile kendisini sosyoloji ve birçok farklı alanda yetiştiren Bülent ÖZDEMİR Sosyolog ve Eğitimci kimliği ile bağımlılık konusunda derneğimize katkı sunmaktadır.

Malatya İl Müftülüğünün desteğiyle Yeşilyurt İlçe Müftülüğüne bağlı Melekbaba Özgürtepe Camii İmam Hatibi Bilal ÇELİK eğitimci olup gönüllü olarak derneğimize dışarıdan destek vermektedir.

Murat GÖNCÜ eğitimci hocamız AÖF İlahiyat Fakültesi öğrencisi olup, sahadaki tecrübeleri ve bağımlılık konusunda eğitimlerimize destek vermektedir.

Narkotik Şube Müdürlüğünün desteği devam etmekle birlikte, eğitim uzmanı Polis Memuru Hasan SOLAK eğitimlerimize bilgi ve tecrübesi ile değer katmaktadır.